Muzeum Wody
SZANOWNI ZWIEDZAJĄCY, MIŁOŚNICY HISTORII KOSZALIŃSKICH WODOCIĄGÓW – WIZYTY NA TERENIE NASZYCH OBIEKTÓW, W TYM W MUZEUM WODY, NADAL POZOSTAJĄ ZAWIESZONE ZE WZGLĘDU NA WYMAGANIA DOTYCZĄCE OCHRONY INFRASTUKTURY.
DZIĘKUJEMY ZA WYROZUMIAŁOŚĆ I POLECAMY NASZE MATERIAŁY EDUKACYJNE Z POZOSTAŁYCH ZAKŁADEK PODSTRONY "EDUKACJA EKOLOGICZNA". ZAPRASZAMY NA NASZ FUNPAGE NA FACEBOOKU, GDZIE PUBLIKUJEMY CIEKAWOSTKI, OGŁOSZENIA KONKURSOWE I INFORMACJE EKOLOGICZNE.
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie realizują także misję edukacyjną. Głównie z myślą o dzieciach i młodzieży podejmowane są inicjatywy zmierzające do utrwalenia proekologicznych postaw społecznych. Jest to szczególnie istotne ze względu na bliskie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego.
Prekursorską inicjatywą w skali Polski stało się utworzenie w 2005 r. pierwszego w kraju wodociągowego Muzeum Wody. Dzięki temu ponad stuletnia hala filtrów stała się miejscem edukacyjnych spotkań, podczas których ożywała historia miasta i firmy wodociągowej.
Muzeum Wody zlokalizowano w Koszalinie przy ul. Żwirowej 18, w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z dwóch stacji uzdatniania wody.
Nowe miejsce i nowe życie zyskały dziesiątki eksponatów, m.in. urządzenia, ryciny, mapy, zdjęcia i opracowania techniczne, fragment drewnianej rury wodociągowej sprzed blisko trzech wieków, odwzorowana zabytkowa fontanna oraz kolekcja starych wodomierzy. Niektóre to dary od pracowników pasjonujących się historią miasta i rozwoju branży.
Wyremontowany obiekt udostępniano nieodpłatnie pod opieką merytoryczną przewodników - pracowników Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Można go było odwiedzać także podczas Nocy Muzeów.
W 2009 r. Muzeum Wody wpisane zostało do Krajowego Rejestru i Dokumentacji Zabytków. Natomiast w 2011 r. Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie nagrodzono Panteonem Polskiej Ekologii oraz Eko Laurem za innowacyjność i inicjatywy edukacyjne podejmowane w ramach Muzeum Wody.
Tak do nas trafisz:
- Drukuj
- Udostępnij: Facebook
- 2676 wyświetleń